Přeskočit na obsah
Domů » Magazín o bavlně » jak prát luxusní a bavlněné povlečení

jak prát luxusní a bavlněné povlečení

Luxusní prostěradla a ložní prádlo jsou zvláštní požitek, který se časem zlepší, pokud se o něj budete správně starat. Když se vaše jemné prádlo pere podle nejlepších pokynů pro péči, mohou vám tato vysoce kvalitní prostěradla a ložní prádlo poskytovat pohodlí a radost po mnoho let.

I když péče o vaše luxusní povlečení není těžký úkol, je důležité vědět, jak povlečení prát a co je potřeba k péči o různé typy povlečení, abyste ze své investice vytěžili maximum.

Měli byste nové povlečení před použitím vyprat?

Před prvním použitím povlečení vyperte, protože hned po vyjmutí z obalu může být trochu drsné. Někteří odborníci dokonce doporučovali, abyste své nové povlečení předpírali s jedním šálkem jedlé sody pro zahájení praní a poté přidali jeden šálek bílého octa během máchacího cyklu. Udělejte to pouze při prvním mytí; poté použijte doporučené pokyny pro praní níže.

Jak perete povlečení v pračce?

Protože většina luxusních povlečení se dobře pere ve vaší domácí pračce, je dobré se s postupy seznámit, aby čištění a péče o vaše jemné prádlo byla hračka! Zde je návod krok za krokem, jak si povlečení prát doma v pračce.

KROKY KE SPRÁVNÉMU PRANÍ LUXUSNÍHO PROSTĚRADLA

  • Předpírka – Před praním jemného ložního prádla si přečtěte pokyny k praní a odstraňování skvrn. Je dobré mít po ruce odstraňovač skvrn z předpírky pro praní povlečení, když je k čištění povlečení a ložního prádla potřeba trochu extra čisticí síly. 
  • Praní povlečení – Prostěradla se lépe perou, když mají v pračce dostatek místa, takže se při praní jemného prádla ujistěte, že pračku nepřeplníte. Kromě toho se ujistěte, že jsou prostěradla správně umístěna v pračce, aby se zajistilo, že se nepoškodí míchadlem, pokud máte pračku s horním plněním.
  • Nastavení pračky – I když je nejlepší vždy nejprve zkontrolovat štítek na povlečení, obvykle je bezpečné zvolit jemný cyklus, pokud si nejste jisti, jaký cyklus automatické pračky zvolit při praní povlečení.
  • Teplota vody a pracího prostředku – Nejlepší celková teplota pro praní povlečení je teplá voda. Horká voda vybledne barvy a může být drsná na jemné nitě. Studená voda nemusí vyčistit vaše povlečení tak dobře, jak byste chtěli. Vyberte si svůj oblíbený prací prostředek nebo jemný prací prostředek, který vám pomůže správně pečovat o vaše povlečení. Základem je ujistit se, že nepoužíváte příliš mnoho pracího prostředku, protože by to mohlo způsobit, že se vaše prostěradlo opotřebuje rychleji než normálně. Na normální prádlo stačí přibližně čtvrt šálku tekutého pracího prostředku.

SUŠENÍ

  • Klíčem k úspěšnému sušení vašeho  luxusního povlečení doma je ujistit se, že je rychle vyjmete z pračky, abyste předešli plísním a nadměrnému pomačkání. Když prostěradlo nebo povlečení vyndáte, jemně je protřepejte a oddělte je při přípravě na sušení.
  • Sušení venku – Pokud bude dobré počasí a jste schopni, pověsit prádlo venku na prádelní šňůru do vzduchu. Ujistěte se, že používáte kolíčky k bezpečnému připevnění prostěradel k šňůře, aby nedošlo k poškození větrem.
  • Sušička – K sušení vašich luxusních souprav povlečení použijte střední nebo nízké nastavení. Použití příliš horkého nastavení může způsobit rychlejší opotřebení prádla. Kromě toho mohou vysoké teploty také způsobit smrštění tkaniny prostěradel, takže je důležité si to uvědomit. Pokud má vaše sušička automatické nastavení, které snímá, kdy je prádlo suché, aby se zastavilo teplo, je to skvělá volba pro vaše prostěradla.

Tip pro profesionály: Věřte tomu nebo ne, ale použití sušičky pro vaše prostěradla ve skutečnosti dodá přidanou měkkost. A to natolik, že pokud se rozhodnete svá povlečení sušit na vzduchu, rychlé sušení v sušičce zvýší jejich měkkost před použitím. Podívejte se i na web spotrebice-recenze.cz, ať se dozvíte, jak se vybírá nejlepší napařovací žehlička.

Péče o luxusní prostěradla z různých látek

Některé sady prostěradel jsou vyrobeny z látek, které mohou mít speciální potřeby praní, takže je důležité věnovat pozornost tomu, jakou pozornost může vaše luxusní prostěradla potřebovat. Pokud má látka doporučené pokyny pro péči, znamená to, že budete chtít zajistit, aby byly dodržovány, aby vaše prostěradla a jemné povlečení vypadaly a cítili se co nejlépe.

Jak prát hedvábné a saténové povlečení

K praní hedvábného a saténového povlečení zvolte prací prostředek na jemné tkaniny. Nejlépe funguje jemné nastavení ve studené vodě. Dávejte pozor, abyste nepoužili žádné agresivní chemikálie, které by mohly poškodit jemnou tkaninu, jako je bělidlo nebo aviváž. Hedvábné a saténové povlečení by se nemělo vkládat do sušičky, protože teplo by je mohlo poškodit. K sušení povlečení použijte šňůru na prádlo nebo je vložte do sušičky na nastavení bez tepla.

Jak prát bavlněné povlečení

Naštěstí se bavlněné povlečení velmi snadno udržuje. Pro dosažení nejlepších výsledků je jednoduše vložte do pračky s vaším oblíbeným pracím prostředkem na nastavení teplé vody. Sušte v lince nebo sušte v sušičce na nízkou nebo střední teplotu a ihned vyjměte ze sušičky, abyste dosáhli menšího pomačkání. Péče o luxusní bavlněné povlečení je opravdu tak jednoduchá .

Jak prát povlečení

Ačkoliv obyčejné povlečení je poněkud podobné bavlně, díky slabším vláknům prádla, je zvláštní péče potřebná pro úklid. Pro správné vyprání luxusního lněného povlečení používejte jemný přírodní prací prostředek ve studené vodě. Nízká teplota pro jemné sušení v sušičce.

Jak prát bambusové povlečení

Bambusové povlečení perte vždy ve studené vodě na jemný cyklus. Bambusové povlečení perte odděleně, abyste se vyhnuli věcem, jako jsou zipy a háčky, které mohou povlečení poškodit. Vyberte jemný prací prostředek a držte se dál od bělidel! Sušení linek je nejlepší pro bambusové povlečení, protože pomáhá zachovat jemná vlákna, barvu a pružnost vašeho povlečení. Pokud používáte sušičku, vyberte možnost nízkého ohřevu a po vysušení ji ihned vyjměte.

Jak často byste měli prát prostěradla?

Povlečení se doporučuje měnit a prát každý týden. I když to pro někoho může znít extrémně, zvažte, že každou noc trávíme osm hodin, tedy celkem asi 60 hodin každý týden ležením v prostěradlech a pravděpodobně začnete vidět tu výhodu!

JAK SE VYHNOUT ŽMOLKOVÁNÍ prádla

Žmolkování je to, co můžete znát jako ty otravné malé kuličky materiálu, které se vyvinou na prostěradlech a povlakech na polštáře poté, co se na nich spalo a několikrát vyprali. Těmto nepohodlným drobným látkovým koulím se můžete vyhnout pomocí těchto tipů:

  • Při praní a sušení povlečení se vyhněte vysokým teplotám, protože oslabují vlákna tkaniny.
  • Bělidla a další produkty s agresivními chemikáliemi oslabují a odbarvují vlákna a mohou zhoršit problém s žmolkováním.

Těchto tipů se držte i v případě, že perete polštáře s potiskem. Při dodržení těchto zásad se potisk nebude odlupovat a zůstane jako nový.

A co ekologie?

Při praní bavlněného prádla byste mohli myslet také na ekologii. Má to totiž několik benefitů. Eko prášky mohou pomoci alergikům. Možná se i rádi vyhnete i sulfátům, parabenům a dalším chemikáliím, které najdete v běžných prášcích. Některé eko prášky jsou bez vůně a jsou také vhodné pro miminka. Výběr je široký, jak se můžete sami přesvědčit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *