Přeskočit na obsah
Domů » Magazín o bavlně » NON-REM spánek. Víte, co se děje, když spíte?

NON-REM spánek. Víte, co se děje, když spíte?

NON-REM spánek

Non-REM spánek má čtyři fáze. Co se děje během non-REM spánku? Každá fáze může trvat 5 až 15 minut. Než dosáhnete REM spánku, projdete všemi třemi fázemi. V dnešním článku Vám tento druh spánku popíšeme. V předchozím článku jsme se věnovali REM spánku.

Zajímalo vás někdy, co se děje s vaším tělem, když spíte?

Už jste se někdy probudili a nepamatovali si, žádný sen? Pokud ano, nezoufejte – nejste v tom sami. Je zcela běžné, že si lidé po usnutí nic nepamatují. Jak je to možné?

Spánek bez rychlých očních pohybů (NREM) je jedním ze dvou typů spánku, který se dělí na tři fáze.

První fází je spánek N1, který trvá jen asi pět minut. Pak je tu druhá fáze neboli spánek N2, který trvá asi 20 minut. Poslední fází NREM je spánek N3 a ten nastává těsně před spánkem REM.

Co je NON-REM spánek

Ukázalo se, že ve skutečnosti existují dva druhy spánku: REM a NON-REM. Spánek NON-REM označuje čtyři fáze spánku, zatímco spánek REM probíhá v době, kdy vaše tělo vstupuje do cyklů rychlých očních pohybů.

NON-REM spánek se dělí na čtyři fáze. Během každé fáze se ve vašem těle dějí různé věci:

  • Fáze 1: Vaše svaly se uvolní, srdeční tep a dýchání se zpomalí a můžete mít pocit, že padáte nebo sebou škube. Tato fáze začíná asi 10 minut poté, co usnete.
  • Fáze 2: Vaše mozkové vlny se ještě více zpomalí a tělesná teplota mírně klesne. V tomto stavu strávíte většinu nočního odpočinku.
  • Fáze 3: V této fázi, známé také jako „hluboký“ spánek nebo spánek s pomalými vlnami, je nejtěžší probudit se ze spánku. Je to také fáze, kdy se vaše tělo samo opravuje, roste svalová tkáň, posiluje imunitní systém a zvyšuje energii na další den.
  • Fáze 4: Jedná se o poslední fázi NON-REM spánku, která je zároveň před REM spánkem.

NON-REM spánek obvykle trvá přibližně 75 až 80 % celkové doby spánku, což znamená, že je důležité, abyste si dopřáli dostatek času na projití všech čtyř fází. Čím plnější budou vaše NON-REM cykly, tím lépe se budete cítit odpočatí, až se probudíte!

Proč je NON-REM spánek důležitý?

Pokud jste jako většina lidí, pravděpodobně o tom moc času nepřemýšlíte.

Měli byste však!

Spánek NON-REM je klidnějším druhem spánku. V tomto období se váš mozek zbavuje toxinů, které se v něm nahromadily během dne, a vaše tělo se v něm opravuje po zranění nebo poškození. Právě během NON-REM spánku dělá vaše tělo nejlepší práci, aby vás udrželo zdravé a šťastné.

To vše znamená, že pokud nemáte dostatek NON-REM spánku, budete se během dne cítit unavení a malátní. Budete častěji nemocní, zranění a v noci budete mít problémy se spánkem. A to prostě není dobré pro nikoho!

Jak mít kvalitní NON-REM spánek

Odpověď vás možná překvapí! Stačí zdravá strava, pravidelný pohyb a dostatek zeleného čaje před spaním.

Závěrečné shrnutí

Stručně řečeno, NON-REM spánek je první fáze spánku po úplném usnutí. V této fázi dosahujeme nejpomalejší aktivity mozkových vln (1-4 Hz), proto se jí také říká „fáze spánku s pomalými vlnami“. Je to také první ze dvou fází, které jsou považovány za „klidný spánek“.

Pokud víte, jak je spánek důležitý, a dodržujete správný spánkový režim, je jasné, že kvalitní spánek vám hodně pomůže. A pokud máte problémy se spánkem nebo se často budíte uprostřed noci, pak se alespoň ujistěte, že vám chybí dostatek spánku pro správné fungování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *