Přeskočit na obsah
Domů » Magazín o bavlně » REM spánek: Vše, co byste měli vědět

REM spánek: Vše, co byste měli vědět

rem spánek

Zajímalo vás někdy, co znamená spánek REM? Proč ho musíme mít? Tento článek vám odpoví na všechny tyto otázky a ještě více. REM je fáze spánku, kdy se oči rychle pohybují ze strany na stranu. Vaše tělo se začíná uvolňovat a vaše mysl může prožívat sny.

Co je REM spánek?

Spánek REM je aktivnější fází spánkového cyklu. Je to zkratka pro Rapid Eye Movements (rychlé pohyby očí), což je módní výraz pro pohyby očí, které se objevují, když spíte. O tom, zda se díky REM cítíte ráno odpočatí, se vedou rozsáhlé debaty, ale v tomto článku vám vysvětlíme vše, co potřebujete vědět o spánku REM.

REM fáze spánku

Když spíme, procházíme čtyřmi různými fázemi spánku. Fáze 1, 2, 3 a 4 spánku tvoří spánek bez rychlých pohybů očí (non-REM). Spánek REM je stádium 5. REM znamená rychlý pohyb očí a tato fáze je zodpovědná za naše živé snové zážitky během spánku.

Délka fáze spánku REM trvá přibližně 10 minut, ale každé další období se prodlužuje, a někdy může trvat až jednu hodinu. To znamená, že poslední epizoda spánku REM nastává těsně před probuzením. Mozek je během této fáze mimořádně aktivní a sny jsou velmi časté.

Spánek REM a snění

Obrazy, představy, emoce a vzpomínky, které se objevují ve spánku REM, začínají v mozkové kůře, vnější vrstvě obou mozkových hemisfér.

K záškubům, které jsou během této fáze spánku často pozorovány, dochází proto, že signály vysílané do svalů, kde jsou „vypnuty“ nervovými buňkami v mozkovém kmeni. Některé svaly, například ty, které ovládají dýchání a pohyby očí, však zůstávají aktivní.

Přestože je většina těla během spánku REM paralyzována, zvyšuje se srdeční frekvence, dýchání je rychlejší a nepravidelné, zvyšuje se krevní tlak a u mužů dochází k erekci.

Člověk, který je několik nocí zbaven spánku REM, pociťuje během dne extrémní ospalost a často to kompenzuje tím, že v následujících dnech spí déle než obvykle, třeba v bavlněném povlečení, které tu nabízíme.

Proč je důležitý REM spánek?

Existuje mnoho důvodů, proč je spánek REM důležitý. Je to doba, kdy mozek konsoliduje a zpracovává informace, což je nezbytné pro učení a paměť. Hraje také roli při vytváření nových spojení mezi neurony, což pomáhá při vytváření nových vzpomínek.

Spánek REM hraje také důležitou roli při regulaci emocí. Během této fáze spánku mozek zpracovává emoce, ukládá je a odstraňuje negativní emoce, které byly prožity během dne.

Schopnost soustředit se, učit se novým dovednostem a vykonávat složité úkoly, může být narušena nedostatkem spánku nebo poruchami, které spánek REM přerušují.

Bez dostatečného množství spánku REM mohou mít lidé problémy s rozhodováním a pozorností. Mohou mít také potíže s ovládáním svých emocí a chování a také potíže s učením a pamětí. Problémy s pamětí vznikají proto, že bez dostatečného množství spánku REM není mozek schopen správně konsolidovat vzpomínky.

Kromě těchto účinků se zdá, že spánek REM hraje také klíčovou roli při tvůrčím řešení problémů. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří byli probuzeni po REM spánku, řešili tvůrčí problémy lépe než ti, kteří byli probuzeni po jiných fázích spánku mimo REM.

spánek REM

Jak zlepšit REM spánek

Zhruba čtvrtinu života strávíme spánkem, nebo se o to alespoň snažíme. Spánek je základní lidskou potřebou.

Spánek REM má zásadní význam pro duševní zdraví. V tomto období náš mozek upevňuje vzpomínky a zpracovává emoce, takže nedostatečný spánek REM může mít psychologické důsledky.

Zde je několik tipů, které vám pomohou zlepšit spánek:

  • Pravidelné cvičení
  • Dodržujte pravidelnou pracovní dobu
  • Nejezte před spaním
  • Omezte kofein a alkohol
  • Vytvořte si příjemné prostředí

Když se to vezme kolem a kolem, každý z nás bude mít se spánkem REM trochu jiné zkušenosti, proto doufejme, že jste si díky tomu článku udělali lepší představu o tom, jak cenný je spánek REM. S touto tématikou souvisí i náš další článek: 11 tipů pro zlepšení kvality spánku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *