Přeskočit na obsah
Domů » Magazín o bavlně » Co je bavlna a co se z ní vyrábí?

Co je bavlna a co se z ní vyrábí?

Co je to bavlna?

Když se řekne slovo bavlna, mnoho lidí si vybaví bílé chomáčky v otevřené tobolce na větvičce, které zdánlivě připomínají našlehané mráčky na obloze a nebo ovčí vlnu. Bavlna je úžasný přírodní materiál, který je z 90% tvořen celulózou a roste v oblastech s dostatkem tepla a častých srážek. Ve světě jí pěstuje na 30 miliónů farmářů zhruba v 65 zemích. Největšími pěstiteli a exportéry bavlny je především Indie, USA,  Čína, západní Afrika a nebo Brazílie. 

Bavlna je bílý chomáček složený z jednotlivých vláken něco jako vata. Na omak je jemná, měkká a vyrábí se ze semen rostliny rodu Gossypium, kterou můžete znát spíše pod názvem bavlník. Bavlna si vás bude hýčkat svou extra jemnou strukturou, které z těží jen odoláte. 

Bavlníků je celkem 67 druhů a mezi nejvyužívanější patří bavlník chlupatý (jednoletý keř), bavlník keřovitý (velmi jemná vlákna), bavlník bylinný (vlákna jsou nahnědlá) či bavlník stromový (víceletý strom a obsahuje hrubá vlákna).

Co se z bavlny vyrábí?

Bavlna je využívaná z velké části pro textilní průmysl a slouží ke spotřebě textilních vláken nebo také pro obchod s bavlněnými výrobky, jako jsou například vatové tyčinky. Jelikož je pravděpodobné, že tento článek bude číst nějaká švadlenka, budeme se zde věnovat spíše textilním materiálům. Například bavlněné plátno bude úžasným doplňkem pro vaši ložnici, jelikož nejčastějším výrobkem je povlečení. Bavlna je obsažena například v teplákovině s potiskem, v úpletech, pleteninách, tričkovinách, nápletech a další. Z metráže, která obsahuje bavlnu se vyrábí pro její absorčnost například ručníky, utěrky, chňapky. Velmi příjemné z bavlny je například spodní prádlo, košilky či ušité košile. Pro svoji domácnost využijete bavlnu k zůtulnění místnosti závěsy. Může se taky použít na ušití lehké přikrývky v letních měsících, na využití deky při lenošení u televize a nebo může přijít vhod i na piknik někde u vody. Určitě za zmínku také stojí, že z bavlny se výrábí nitě, bez nich by vám žádný textilní výrobek nedržel pohromadě.

Díky potisku, barvení a moderním technologiím můžete jednotlivé látky kombinovat, kdy ideální kombinace barev bezesporu nadchne váš zrakový smysl. Pokud výsledný produkt navíc obohatíte hravými detaily, bude dokonalý výsledek zaručen. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *