Ložnice je místo, kam si chodíme především odpočinout. Ovšem v dnešních multifunkčních bytech už to tak striktně platit nemusí. Naopak. Moderní ložnice už často mají i pracovní nebo dokonce kreativní části – v souvislosti s tím, jak se každý člen domácnosti snaží najít alespoň malý kousek svého čistě osobního prostoru.
Ve hře tedy rozhodně není jen začlenění moderní postele a skříně na uložení nezbytností, ale i mnoha dalších věcí. Naučte se, jak na tomto poměrně omezeném půdorysu efektivně umístit vše potřebné tak, abyste si tu stále připadali příjemně.
Základní pravidlo zní: nepřeplnit
Mnohdy máme tendenci považovat ložnici za prostor, který „není vidět.“ Mnohdy ho proto doslova přeplníme věcmi, které se jednoduše nikam nehodí. Je třeba někam uložit tašky se sezónním oblečením? Staré knihy nebo už nepoužívané dětské hračky? V ložnici je přece místa dost…
Tím však značně narušujeme pocit, jaký z této místnosti máme. Naše mysl má totiž podvědomě ráda řád. Příliš mnoho podnětů ji zneklidňuje, narušuje její koncentraci a v důsledku toho i jakýkoliv pokus o odpočinek. Pokud se tedy v ložnici obklopíme chaosem, bude se ve stejném stavu nacházet i naše mysl – a v takovém prostředí si zkrátka a dobře nikdy neodpočineme.
Zvětšete prostor díky barvám
Jako první se postarejte o to, aby se vaše ložnice jevila větší, než tomu ve skutečnosti je. Nebudete se v ní tak nikdy cítit stísněně a pochmurně. Barvy umí prostor opticky zmenšit i zvětšit, a pro vás je samozřejmě relevantnější ta druhá varianta. Hledejte světlé přírodní tóny, které:
- místnost vizuálně rozšiřují,
- působí harmonicky,
- ložnici prosvětlí
- a přirozeně také proteplí.
Bílá barva je v tomto ohledu absolutní klasikou, ale vsadit může i na světlou meruňkovou, pastelově zelenou, žlutou (ne příliš zářivou) nebo dokonce miminkovskou růžovou. Ale nezaměřujte se jen na stěny. Stejnou péči by měly dostat i podlahy – světlé dřevo nebo třeba linoleum v ložnici skvěle vynikne a díky jen malému užívání této místnosti se navíc nemusíte bát ani o jejich vzhled. Bílá zůstane bílou opravdu dlouho.
A pokud máte rádi tapety, pak sáhněte nejlépe po těch s vodorovným vzorem. Ty si totiž rozšířením prostoru a tedy i s lepším odpočinkem v ložnici poradí přímo skvěle.
Světlo jako důležitý detail
Do ložnice obvykle nechodíme jen spát. Naopak. Čteme si v ní, oddáváme se svým kreativním koníčkům nebo v ní dokonce pracujeme. Jedno svítidlo tedy na všechny tyto aktivity rozhodně nestačí. Naopak. Není však nutné se spoléhat jen na stojací lampy, pro něž je mnohdy opravdu obtížné najít vhodné umístění. Stejnou službu vám udělají ty nástěnné, které můžete navíc vždy umístit přesně tam, kde aktuálně lepší osvětlení prostoru potřebujete. Další možností jsou také LED pásky, jež mohou vést podél celého stropu anebo osvětlovat jen předem určený prostor.
Nezapomeňte na úložné prostory
I když platí, že bychom ložnici neměli přeplnit uskladněnými předměty, přesto je v ní nějaký ten prostor pro uložení věcí potřeba. Například čelo a záhlaví postele se může změnit v perfektní úložný prostor například díky systému poliček. Abyste ovšem zabránili přílišné roztříštěnosti prostoru, pořiďte si na postel ještě jednobarevný nebo jen velmi málo vzorovaný přehoz, který zdánlivý chaos v předních částech postele vyrovná.
Je samozřejmě možné pořídit i postel s úložným prostorem, anebo jednoduše místo pod využít k uskladnění boxů a dalších předmětů. Ale pozor, nikdy by na sobě neměly být doslova natlačené. Mezi nimi musí vždy zůstat místo pro plnohodnotné odvětrávání matrace, jinak se budete brzy potýkat s přemnožením plísní, roztočů a dalších patogenů přímo v textilu, ve kterém spíte.
Harmonické detaily jsou důležité
Ložnice se zkrátka a dobře neobejde i bez nějaké té skříně (a mnohdy navíc není jen jedna). Její rohy jsou však tvrdé, stejně jako rohy postele a další detaily. Musíte je tedy změkčit nejlépe textilními detaily, vhodné jsou například koberečky před postel, dekorační závěsy, ozdobné polštářky nebo například na přehoz postele apod.
Nikdy by však neměly v místnosti stát samostatně. Barvy, které se na nich nachází, proto musíte v prostoru alespoň jednou zopakovat – například pomocí rámu obrazu nad postelí, stínítka na lampě, barevné váze na polici apod. Jedině pak zapadne tento esteticky přívětivý detail mezi ostatní části ložnice opravdu harmonicky a vy se v celém prostoru budete cítit opravdu dobře. A to je přesně to, co byste od své ložnice měli za všech okolností vyžadovat.