Spánek je nejdůležitější proces, na který si udělá čas skutečně každý – od dětí, přes aktivní teenagery až po zaměstnané workholiky. Spánek totiž hraje nezastupitelnou roli v regeneraci našeho organismu a nesmíme jej zanedbávat.
Je jasné, že to první, co nás zaujme, je barevné provedení a vzory, které povlečení nese. Nejen to ale hraje zásadní roli při výběru. Samozřejmě musíme vzít v úvahu i náš vkus, a také sladění s barvou našeho interiéru, zároveň bychom ale neměli zapomenout na to, jaké je povlečení na dotek. Je totiž velký rozdíl, když si v prodejně na povlečení pouze sáhneme, nebo si u výběru dokážeme i představit, že pod látkou strávíme celé noci. Samozřejmě, že naší pozornosti nesmí ujít ani náročnost údržby materiálu. Řada povlaků je vytvořena z vysoce přizpůsobivých materiálů, takže není nutné je po vyprání žehlit. Na trhu jsou k dostání nejrůznější druhy povlečení, které mají řadu výhod i nevýhod. Pokusíme se představit si jednotlivé typy, mezi kterými můžeme volit.
Krepové povlečení
Jedná se o bavlněný typ, který je v domácnostech stále více oblíbený, a to jednak pro svou pestrost, především pak ale pro svou snadnou údržbu. Krepové povlečení totiž nemusíme žehlit, což šetří čas i nervy. Navíc se dá krepové povlečení prát už na 60oC a dokonale saje pot. Na druhou stranu je třeba podotknout, že krep není tolik příjemný na dotek jako ostatní bavlněné materiály, jako jsou damašek nebo hedvábí.
Lněné povlečení
Je nejklasičtější variantou pro potahy, přestože jej kdysi nejvíce využívaly chudé rodiny. Dnes se svou strukturou vyrovná i kvalitnímu damašku, který je ale o dost dražší. Dnešní len je natolik technologicky upravený, že se nemusíme bát ani žehlení. Jeho struktury jsou daleko měkčí a přizpůsobivější, přičemž platí, že čím častěji len budeme prát, tím více bude měknout. Jeho výsadní vlastností je jeho kombinovatelnost. Lněné povlečení se totiž hodí díky své neutrální vizáži do jakéhokoliv interiéru – moderního i klasického.
Pamatujte, že:
Během noci vypotíme až několik decilitrů vody (během nemoci i přes litr). Náš pot se přitom vsakuje nejen do polštářů a matrací, ale i do přikrývek. Nesmíme tedy zapomínat, že i potahy potřebují pravidelnou údržbu. Většinu povlečení lze prát v pračce na 60, některé i na 90oC. Prát bychom je pak měli minimálně jednou měsíčně. • Každé povlečení má samozřejmě také nějakým způsobem řešené své uzavírání. Určitě se i vám stalo, že jste se probudili s přikrývkou, která koukala mimo svůj potah. Vyřešit zapínání tak, aby přikrývka držela ve svém obalu, trvalo několik let, nyní se ale zdá, že jsme se dočkali inovace. Vedle tradičních knoflíků a méně praktických mašliček se totiž na trhu objevují i potahy se zipy. V takovém případě je už zcela jisté, že peřina zpod povlečení nevykoukne.
Linon a Biber
Stále častěji v obchodech narážíme na nové a velice moderní povlaky z mikrovlákna, které se vyznačují především velice snadnou údržbou – nemusí se žehlit, přičemž jsou na dotek hladké a jemné a jsou vyrobeny ze 100% bavlny. Podobné charakteristiky má také oblíbený hladký satén nebo mikrofleece. I ty stačí po vyprání pouze vytřepat a pověsit. Nicméně, i tyto potahové látky mají své minus. Nesmějí přijít do kontaktu se sušičkou a hlavně, musíme si na ně ušetřit pořádnou sumu. Za luxusní materiály totiž můžeme zaplatit až 1 000 korun.